کاشت ناخن به روش ژلیش

کاشت و طراحی ژلیش

ژلیش روشی جدید در ایران است که جایگزین کاشت ناخن شده و ضمن اینکه زیبایی کاشت ناخن را بر روی ناخن هایتان دارد به دلیل داشتن کراتین صدف ناخن را تقویت میکند و کمک می‌کند ناخن ها بلند شوند.

از ویژگی های خوب این لاک داشتن مواد کراتینه جهت مراقبت و رشد ناخنهای طبیعی افراد می باشد، به دلیل مراقبت از ناخن و درخشندگی بالا و امکان ایجاد طرح مات یا براق تحولی در خدمات ناخن به شمار می آید، در بعضی موارد می توان گفت که معایب کاشت ناخن را برطرف کرده است ولی متاسفانه طرفدار ژلیش بین خانم های ایرانی خیلی کم می باشد.

ژلیش با ایجاد ضخامت از شکستن ناخنهای طبیعی جلوگیری می کند و حداقل برای ناخنهای دست سه هفته و برای پا بیش از یک ماه ماندگاری دارد، شما می توانید بعد از زدن ژلیش روی پا بلافاصله کفش جلو بسته را به راحتی بپوشید، من به شخصه برای کسانی که ناخنهای دست خوش فرمی ندارند کاشت ناخن رو توصیه می کنم ولی برای ناخن های پا این لاک رو پیشنهاد می کنم چون پا بیشتر اوقات در فضای بسته کفش است و ژلیش احتمال گرفتن قارچ ناخن را کاهش خواهد داد.

قبل از زدن ژلیش حتما باید مانیکور و پدیکور انجام شود چون به هیچ عنوان نباید زیر ناخنها نامنظم باشد.

شاید فکرش را هم نکنید که استفاده از محصولات آرایشی ناخن، به حدود ۳ هزار سال قبل از میلاد در کشور چین بازمیگردد. چینیان قدیم در تولید رنگ برای ناخن ها از ترکیبات طبیعی مثل سفیده تخم مرغ، صمغ عربی، موم زنبور عسلی، سبزیجات، حنا و ژلاتین استفاده می کردند.

در مصر باستان، رنگ لاک های مورد استفاده، با توجه به طبقه اجتماعی، متفاوت بود. به این معنی که طبقات اجتماعی پایینتر از رنگ های کمتر و در واقع بی رنگ تر و طبقه اشراف از رنگ های بیشتر و روشن تر مثل رنگ قرمز برای ناخن های خود استفاده می کردند. بنابراین وضعیت ناخن بانوان، وضع مالی و جایگاه اجتماعی آنها را بیان می کرد. اشراف و ثروتمندان، گاهی ناخن هایشان را با طلا یا نقره نیز می آراستند و این کار را نشانه اشراف زادگی می دانستند.

لاک هایی با شکل و شمایل امروزی، حدود سال ۱۹۳۰ به بازار عرضه و با استقبال فراوان خانم ها مواجه شدند و بازار پررونقی پیدا کردند و امروزه به نام لاک و با تنوع زیاد در دسترسی شما هستند. لاک های جدیدی با نام های لاک حرارتی، لاک شبرنگ، به تازگی به فهرست محصولات آرایشی ناخن اضافه شده اند.

لاک‌های موقت که به نام ژلیش معروف شده‌اند، در واقع همان لاک کلاسیک هستند که با ژل اکریلیک مخلوط شده است. این نوع لاک بعد از گذاشته شدن روی ناخن باید با اشعه UV خشک شود. لاک‌های موقت مانند لاک‌های کلاسیک مایع هستند، با این تفاوت که براق‌ترند و به سادگی و به کمک استون پاک نمی‌شوند. دوام این نوع لاک‌ها حداقل ۱۸ روز است.

اسم صحیح این محصول لاک ژل Gel polishهست اما اکثرا به اشتباه «ژلیش» نامیده میشود و عبارت ژلیش، اسم انحصاری لاک ژل در یکی از برند های تولید کننده محصولات ناخن است.

لاک ژل ها را میتوان بر اساس نحوه اجرا روی ناخن به دو دسته تقسیم کرد:

لاک ژل های سه مرحله ای، که شامل یک ژل بیس، یک ژل رنگی، و یک تاپ ژل هستند و باید با همین ترتیب روی ناخن اجرا شوند.

لاک ژل های تک مرحله ای، که تنها محدود به یک لایه ژل رنگی هستند و بی نیاز از بیس ژل یا تاپ ژل میباشند

در این روش ناخن‌ها اصلاً سوهان زده نمی‌شود و آسیب نمی‌بیند و هر زمان که نخواهید آن را برداشته و ناخن‌هایتان کاملاً سالم هستند این روش برای ناخنهای پا که رشد کمی دارند بخصوص انگشتان کوچک پا که اغلب دچار شکستگی میشوند بسیار مناسب است.

لاک ژل، محصولی است که وارد بازار شد تا معایبی که لاک‌های معمولی داشتن رو برطرف کنه از جمله ترک خوردن بعد از چند روز ، عدم ماندگاری، مات شدن و تغییر رنگ لاک به مرور، دیر خشک شدن و احیانا خراب شدن لاک قبل از خشک شدن را اصلاح و جبران کنه و در عین حال با داشتن کراتین در ترکیباتش بتواند ناخن طبیعی رو تقویت کنه و با ایجاد لایه ضخیمی روی ناخن، از شکستن هم جلوگیری کنه.

اساسا لاک ژل برای ناخن های طبیعی طراحی شده اما روی ناخن های کاشت هم قابل استفاده هست.

کاشت ناخن ژله ای شباهت بسیاری به روش کاشت ناخن پودری دارد و تنها تفاوتشان در مواد اولیه آن هاست.

می دانیم که روش کاشت پودری ناخن به روشی گفته می شود که تیپ مصنوعی به وسیله چسب های پرایمر روی ناخن چسبانده شده و پس از آن با استفاده از تیپ کاتر مقدار اضافی آن قطع می شود . پس از استفاده از مواد ضد قارچی ، پودر مخصوص کاشت ناخن روی پت زده شده و پس از خشک شدن با سوهان به شکل دهی آن اقدام می شود.

در این روش ، ماده اولیه ژل کاشت ناخن به صورت آماده قابل خریداریست و با چسباندن آن بر روی ناخن و تثبیت آن توسط اشعه یو-وی  ، ناخن مصنوعی آماده است.

در ایران ، ۷۰ الی ۷۵ درصد کاشت ناخن با روش پودری انجام می شود ، ۱۰ الی ۱۵ درصد هم سهم کاشت ناخن به روش ژله ای می باشد ، میزان درصد  باقیمانده نیز سهم روش های دیگر علی الخصوص کاشت گریم و دیگر متدهاست که به شدت در حال رشد و ربودن گوی سبقت از دو روش دیگر است ، می باشد .

در ادامه مطلب کاشت ناخن ژله ای ، پرداختن به لاک های ژلیش خالی از لطف نیست . این نوع لاک ها به دلیل داشتن مواد کراتینه ، کمک شایانی به رشد و ترمیم ناخن ها کرده و با تولید در انواع مات و براق ، پاسخگوی همه سلیقه ها می باشد .

لاک های موقت که به نام ژلیش معروف شدهاند، در واقع همان لاک کلاسیک هستند که با ژل اکریلیک مخلوط شده است. این نوع لاک بعد از گذاشته شدن روی ناخن باید با اشعه UV خشک شود. لاک های موقت مانند لاک های کلاسیک مایع هستند، با این تفاوت که براق ترند و به سادگی و به کمک استون پاک نمی شوند.

معمولا در آرایشگاه بعد از پاک کردن و مرتب کردن ناخن ها و گرفتن کوتیکول ناخن ها، ژلیش را مانند لاک کلاسیک روی ناخن میزنند. بعد از زدن لایه نخست باید دست را برای ۳۰ ثانیه داخل دستگاه UV یا LED گذاشت و بعد لایه دوم را روی ناخن زد و مجدد ناخن ها را داخل دستگاه LED یا UV گذاشت. کلی مراحل زدن ژلیش روی ناخن، حدود ۲۵ تا ۳۰ دقیقه طول میکشد.

۲ هفته بعد از زدن ژلیش روی ناخن با بلند شدن ناخن فاصله ای بین ریشه ناخن و لاک ایجاد می شود. در این هنگام باید ژلیش را از روی ناخن برداشت یا دوباره رنگ آن را تجدید کرد. برای این کار بهتر است به آرایشگاه مراجعه کنید. آرایشگر پنبه ای را با استون صددرصد، نمناک می کند و روی ناخن می گذارد و با فویل آلومینیومی آن را میپوشاند. بعد از ۱۵ دقیقه ژلیش پاک می شود. با کمک کیت های مخصوصی که در بازار به فروش میرسد هم میتوان این کار را در خانه انجام داد.

لاک ژلیش برای افرادی که مایل اند همیشه لاک داشته باشند و در عین حال خانم های پرمشغله ای هستند و فرصت کافی برای لاک زدن مرتب ندارند یا خانم هایی که مرتب با آب و مواد شوینده سر و کار دارند و از دستکش استفاده نمی کنند، انتخاب خوبی است چون تا ۱۵ روز مانند روز نخست براق و زیباست و به مرور لاک نوک ناخن ها پاک نمی شود و زیبایی اش را از دست نمیدهد.

لاک‌های موقت که به نام ژلیش معروف شده‌اند، در واقع همان لاک کلاسیک هستند که با ژل اکریلیک مخلوط شده است. این نوع لاک بعد از گذاشته شدن روی ناخن باید با اشعه UV خشک شود. لاک‌های موقت مانند لاک‌های کلاسیک مایع هستند، با این تفاوت که براق‌ترند و به سادگی و به کمک استون پاک نمی‌شوند.

در ضمن بهتر است هرازگاهی به ناخن فرصت استراحت داد و قبل از زدن لاک جدید ناخن را از لحاظ سلامت کاملا بررسی کرد. حتی کسانی که لاک‌های معمولی می‌زنند هم باید گاهی به ناخنشان استراحت بدهند چون نرسیدن اکسیژن باعث زرد شدن آن می‌شود. نکته دیگر اینکه هرگز نباید ژلیش را به زور و با وسایل تیز و برنده یا حتی سوهان از روی ناخن پاک کرد زیرا این کار به شدت به صفحه ناخن آسیب می‌زند.

اگر از برندهای معتبر ژلیش استفاده کنید و به درستی آن را روی ناخن بزنید و پاک کنید، این نوع لاک کم‌عارضه است. فراموش نکنید هر بار بعد از پاک کردن ژلیش از روغن‌های تغذیه‌کننده دور ناخن استفاده کنید. برای افرادی که ناخن می‌جوند یا کودکان که ناخن را به دهان می‌برند، استفاده از ژلیش به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

در آرایشگاه‌ها از دو نوع دستگاه UV یا LED استفاده می‌شود که مخالفان و مدافعان خاص خود را دارد. به گفته برخی افراد، لامپ UV ناخن را براق‌تر می‌کند و در مقایسه با لامپ‌های LED ارزان‌تر هم است، اما خشک شدن ناخن در دستگاه UV بیشتر از دستگاه LED طول می‌کشد و لامپ UV باید هرازگاهی تعویض شود. نکته مهم دیگر اینکه اشعه UV در درازمدت می‌تواند سبب بروز لک روی پوست شود.

در سال ۲۰۱۳ در مورد با استفاده از دستگاه‌های UV برای ناخن در آرایشگاه‌ها از سوی بنیاد سرطان پوست آمریکا مطالعه‌ای انجام شد. نتایج این تحقیق نشان داد احتمال ابتلا به سرطان پوست در درازمدت وجود دارد، گرچه میزان آن بسیار کم است. به همین دلیل متخصصان پوست توصیه می‌کنند قبل از قرار دادن دست در این نوع دستگاه‌ها حتما از کرم ضدآفتاب روی پوست دست استفاده کنید.

آموزش زدن لاک ژل و ترمیم ژلیش

دیزاین لاک ژل جایگزین مناسبی بجای کاشت یا کاور ناخن برای کسانی که ناخن های خوش فرم ولی شکننده دارند میباشد.

در این روش نیاز به سوهان کشی نمی باشد این روش برای ناخنهای پا که رشد کمی دارند بخصوص انگشتان کوچک پا که اغلب دچار شکستگی میشوند بسیار مناسب بوده و تقریبا دو ماه دوام دارد.

پک مخصوص ژلیش شامل:

۱- بیس کد، ۲- لاک ژلی رنگی (که تنوع رنگی بالایی دارد) ۳- تاپ کد و کلینر ۴- دستگاه LED

آموزش مراحل انجام ژلیش برای ناخن کاران عزیز:

۱- مانیکور انجام می دهیم، بعد با بافر کمی بر روی سطح ناخن می کشیم.

۲- ضد قارچ زده و بعد از ۲دقیقه بیس کد را زده و سپس دستها را ۲ دقیقه زیر دستگاه LED میگذاریم.

۳- در این مرحله لاکی بر روی صدف ناخن به رنگ دلخواه مشتری می زنیم به طوری که به گوشت دور صدف برخورد نکند و تا نوک ناخنها کشیده شود و سپس به مدت ۲دقیقه زیر دستگاه  LED می گذاریم.

۴- در مرحله آخر تاپ کد زده و دوباره زیر دستگاه LED به مدت ۲دقیقه قرار می دهید و در آخر کلینر را روی سطح ناخن میزنید.

برای ریموو لاک ژل ها از سوهان برقی یا دستی استفاده میکنیم.

لاک ژل ترمیم ندارد و باید ریموو شده و در صورت تمایل مجدد استفاده شود.

این لاک در بهترین حالت بر روی ناخنهای طبیعی استفاده می شود و بر روی کاشت کمی قطور خواهد شد

نتیجه گیری

این روش کاشت ، بر خلاف سایر روش ها ، نیاز به ترمیم ندارد بلکه نیاز به اعمال مجدد دارد و باید با رشد ناخن ها ، اقدام به تمدید آن ها شود . وسایل مورد نیاز برای ژلیش عبارت اند از بیس کد ، لاک ژلی ، تاپ کد ، کلینر و دستگاه ال-ای-دی . در  این روش، مانند کاشت ناخن با ژله ، پس از بافرینگ و  اعمال ضد قارچ ، لاک ژله ای را روی صدف ناخن زده و با دستگاه ال ای دی آن را خشک می کنیم . پس از خشک شدن لاک ، تاپ کد زده و مجددا خشک می کنیم و در مرحله آخر کلینر را روی سطح ناخن می زنیم در پایان لازم به ذکر است بر خلاف کاشت ژله ای ناخن که روی تیپ اعمال می شد ، مراحل فوق روی ناخن طبیعی انجام می شود.

انتشار با ذکر منبع اشکالی ندارد

Nailer.ir

Comments

 1. زهره says:

  سلام خسته نباشید. من یه دستگاه یو وی ۴ لامپه خریدم. آیا با این دستگاه هم میشه ژلیش انجام داد؟

  1. ارغوان says:

   سلام،لازمه انجام ژلیش همین دستگاه یو وی است.

 2. نگار says:

  سلام خسته نباشید
  من ناخن هامو ژل زدم میشه روی ژل ناخن مصنوعی چسبوند یا نه؟

  1. ارغوان says:

   سلام، ممنون
   دوست عزیز ژل کمی باعث قطور شدن ناخن ها میشود، اینکه ناخن مصنوعی روی آن چسبانده شود زیبایی ناخن هایتان را به کلی از بین می برد، توصیه میکنم این کار را انجام ندهید

 3. مهتاب عظيمي says:

  سلام وقتتون بخير
  ميخواستم ببينم براي زدن لاك ژل روي ناخن كاشت باز هم در ابتدا بايد بيس ژل زده بشه
  و اينكه چه چيزي باعث ميشه ژليش ترك بخوره

  1. ارغوان says:

   سلام
   ژلیش یک نوع لاک هست و تفاوت آن با لاک های معمولی فقط دوام آن است.
   علت ترک خوردن هم میتواند به دلیل خطا و مشکل در نحوه زدن آن باشد، برای جلوگیری از ترک خوردن به کسانی که تخصص کافی دارند مراجعه کنید.

 4. m.r.a says:

  ببخشيد ايا ژليش روى ناخن طبيعى ناخن رو بلند هم مبكنه؟؟؟

  1. ارغوان says:

   خیر دوست عزیز, ژلیش در واقع یک نوع لاک هست و لاک هم نمیتونه باعث بلند شدن ناخن بشه.

 5. سایه says:

  سلام
  من یه ژل بی رنگ دارم میتونم ناخن رو با لاک کلاسیک طراحی کنم روش ژل بزنم؟ یا حتما باید لاک ها هم لاک ژل باشن؟

  1. ارغوان says:

   سلام
   خیر دوست عزیز، باید لاک ژل باشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *