رشد ناخن ها و عوامل موثر بر افزایش آن

ناخن های شما بطور متوسط ۳.۴۷ میلی متر در هر ماه رشد می کنند. رشد ناخن ها یک دهم میلی متر در روز است.

اگر بر اثر اتفاقی ناخن شما جدا شود، ممکن است این ناخن تا ۶ ماه طول بکشد تا بطور کامل رشد کند. ناخن دستان غالبا سریعتر از پاها رشد می کند.

رشد ناخن ها در طول روز و در تابستان ها افزایش می یابد.

گرچه ممکن است به نظر برسد که هیچ عاملی باعث رشد ناخن ها نمی شود، اما عوامل متعددی وجود دارد که بر سرعت رشد تاثیر می گذارد.

برای اطلاعات بیشتر درمورد این عوامل و همچنین کارهایی که می توانید انجام دهید تا رشد ناخن ها سریعتر شود، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

دلایل افزایش و یا کاهش رشد ناخن ها

محل

ناخن های دست غالب شما به سرعت رشد می کنند، زیرا شما از دست غالب خود بیشتر استفاده می کنید. این باعث افزایش خطر ابتلا به تروما می شود (مانند گرفتن ناخن یا ضربه زدن با چکش به آن).

اگر تروما رخ دهد بدن شما بطور طبیعی خون و مواد مغذی بیشتری را به منطقه می فرستد تا به ترمیم آن کمک کند. این هجوم مواد مغذی ممکن است رشد ناخن را افزایش دهد.

سرعت رشد بستگی به انگشت ناخن دارد. مطالعات نشان می دهد که سرعت رشد ناخن انگشت کوچک کندتر از سایر انگشت هاست.

سن

جوانی با سرعت رشد ناخن مرتبط است. مطالعاتی در سال ۱۹۸۰ بر روی میزان رشد ناخن در طول ٣٥ سال بررسی کرد. مشاهده شد که در سن ٢٣ سالگی سرعت رشد ناخن ها ۰.۱۲۳ میلی متر در روز بود و در سن ۶٧ سالگی به ۰.۰۹۵ کاهش یافت.

این تغییر در سرعت ممکن است به این دلیل باشد که گردش خون با افزایش سن کاهش می یابد.

هورمون ها

هورمون ها همچنین می توانند بر این میزان تاثیر بگذارند. بعنوان مثال در هنگام بارداری. در طول این مدت زنان بطور ناگهانی و چشمگیر افزایش استروژن و پروژسترون را تجربه می کنند. نشان داده شده است که این تغییرات هورمونی باعث رشد سریع ناخن در دوران بارداری می شود. اما میزان رشد ناخن در طی شیردهی کاهش می یابد.

به غیر از حاملگی، بلوغ معمولا شایع ترین زمان برای میزان هورمون شماست.

سلامت عمومی

شرایط مزمن نیز می توانند روی رشد ناخن شما و همچنین شکل و ظاهر کلی ناخن ها تاثیر بگذارد.

علائم رایج عبارتند از:

  • پسوریازیس
  • لوپوس
  • بیماری کلیوی
  • بیماری کبد
  • بیماری تیروئید

اگر دچار دیابت یا سایر مشکلات گردش خون هستید، اطمینان حاصل کنید که ناخن هایتان را از نزدیک کنترل کنید. در صورتی که دچار آسیب ناخن یا عواقب ناخوشایند باشید، با پزشک خود ملاقات کنید.

گاز گرفتن و کوتاه کردن

آنیوواژیا، یا عادت مزمن ناخن ها، واقعا با سرعت رشد سریع همراه است. این ممکن است به این دلیل باشد که گاز گرفتن باعث ایجاد ضربه به ناخن می شود و باعث گردش خون در ناخن می شود.

بنابراین اگر می خواهید ناخن بلندی داشته باشید، کوتاه کردن گزینه مناسبی است.

ناخن ها چگونه رشد می کنند؟

تخت ناخن سالم اطمینان می دهد که صفحه ناخن به درستی رشد می کند.

درک چگونگی رشد ناخن می تواند تغییرات شیوه ی زندگی را که از سلامت ناخن حمایت می کند، ساده تر کند.

صفحه ناخن

بخش سختی ناخن است. صفحه ی ناخن بسیار شبیه به مو است که عمدتا از یک پروتئین به نام کراتین ساخته شده است.

صفحه ناخن از بافت زنده تولید نمی شود، بنابراین بهبود سلامت صفحه ناخن امکان پذیر نیست. در حالی که ممکن است از شکستن آن جلوگیری شود. سلامت ناخن از صفحه ناخن شروع می شود.

تخت ناخن

تخت ناخن بافت زیر ناخن است. اگر ناخن در زیر نوک انگشت شکسته شود، تخت ناخن می تواند در معرض دید قرار گیرد. این تجربه ی دردناک روشن می سازد که بستر ناخن، بافت زنده است.

در پایه ناخن یک ساختار به نام ماتریکس ناخن است که شروع رشد در آن نقطه است.

چگونه رشد ناخن هایمان را تسریع ببخشیم؟

اگرچه هیچ روش علمی برای اثبات رشد سریع ناخن ها وجود ندارد، اما راه هایی برای افزایش سلامتی کلی ناخن ها وجود دارد.

روش های زیر کمک می کند که ناخن ها را تقویت کرده و مانع از شکستن آن ها شوید. به این ترتیب به آن ها اجازه می دهید تا رشد مناسبی داشته باشند:

  1. بیوتین را دریابید. محققان در یک مطالعه در سال ٢۰۰۷ دریافتند که مصرف ٢.٥ میلی گرم بیوتین هر روز باعث کاهش شکستگی و بهبود سلامت ناخن می شود.
  2. استفاده از سخت کننده های ناخن. تقویت کننده ناخن نیز ممکن است ناخن را تقویت کرده و ضرب و شتم را کاهش دهد. شما می توانید از تقویت کننده های حاوی فرمالدئید و فرمالین استفاده کنید.
  3. اجتناب از چسباندن ناخن. اغلب استفاده از ناخن های چسبنده یا بلور های سمی ممکن است خطر شکستگی ناخن های شما را افزایش دهد.

رژیم غذایی و سلامتی ناخن

میوه ها و آجیل خشک حاوی آهن و پروتئین است که ممکن است از رشد سالم ناخن ها حمایت کند.

مانند بقیه بدن، ناخن ها نیز نیاز به یک رژیم غذایی متعادل برای رشد دارند. از جمله پروتئین، آب، میوه ها، سبزیجات و مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی.

بعنوان مثال افرادی که به اندازه کافی آهن ندارند، ممکن است ناخن های دندانی داشته باشند.

برخی از تغییرات رژیم خاص می توانند ناخن ها را تقویت کنند و باعث رشد آن ها شوند. این موارد عبارتند از:

کلسیم

برخی افراد فکر می کنند که چون کلسیم استخوان ها را تقویت می کند، ممکن است باعث تقویت ناخن ها نیز شود. برخی تحقیقات نشان داده اند که زنان مبتلا به یائسگی یا بیماری پوکی استخوان که اغلب به دلیل مصرف نادرست کلسیم است، تغییراتی را در ناخن ها تجربه می کنند. با این حال، مطالعات اندکی ثابت کرده اند که آیا کلسیم باعث بهبود سلامت ناخن می شود یا خیر. افرادی که در معرض خطر کمبود کلسیم قرار دارند باید رژیم غذایی خود را با این ماده معدنی ضروری تقویت کنند.

پروتئین

از آنجا که ناخن ها از پروتئین ساخته می شوند، برخی فکر می کنند که پروتئین کافی در رژیم غذایی ممکن است بر سلامت ناخن تاثیر بگذارد.

برای افزایش مقدار پروتئین در رژیم غذایی، گوشت هایی مانند مرغ و ماهی را انتخاب کنید. منابع گیاهی پروتئین شامل عدس، بادام زمینی، آجیل و محصولات لبنی مانند پنیر و شیر می باشند.

بیوتین

بیوتین، همان ویتامین B است که برخی می گویند می تواند رشد موهای سالم و رشد ناخن ها را افزایش دهد. بیوتین ممکن است ناخن های شکننده را تقویت کند و مانع از شکستن آن ها شود، اما شواهد کمی وجود دارد که مکمل های بیوتین به رشد سریع ناخن کمک کند.

درمان های خانگی

دارو های خانگی زیر ممکن است سلامت ناخن را بهبود بخشد و در برابر شکستگی محافظت کنند. این روش ها رشد ناخن ها را سریعتر نمی کند، اما ممکن است به بهبود سلامت کلی ناخن ها برای بهبود رشد مطلوب کمک کند.

پیشگیری و درمان پوست خشک

پوست خشک اغلب به معنی ناخن خشک هم هست. پوست بسیار خشک میتواند ترک های عمیق خورده و خونریزی کند و ناخن ها را به عفونت های قارچی و باکتریایی مبتلا سازد.

هنگامی که پوستی که در اطراف تخت ناخن یا ماتریکس ناخن قرار دارد خشک است، ممکن است حتی هنگام حذف، به ناخن ها آسیب برساند.

دست ها و ناخن ها را در طول ماه های زمستان مرطوب نگهدارید. پس از شستن دست از کرم های مرطوب کننده و لوسیون استفاده کنید. افراد مبتلا به اگزما باید از کرم هایی که بسیار مرطوب کننده و مناسب اگزما باشند،  استفاده کنند.

استفاده از مرطوب کننده برای دست و پوست در اطراف ناخن ممکن است به رشد ناخن سالم کمک کند.

خشک نگهداشتن ناخن

آب می تواند ناخن ها را تضعیف و آن ها را نرم و شکننده کند. پس از شنا کردن یا دوش گرفتن، رطوبت اضافی آن ها را با استفاده از دستمال بگیرید.

هنگام شستن ظروف، لباس ها، حمام، کف آشپزخانه، ماشین یا هر چیز دیگر از دستکش برای جلوگیری از تماس مستقیم آب و مواد شوینده با پوست و ناخن ها استفاده کنید.

ماساژ

شرایط پزشکی مانند دیابت می تواند گردش خون را به ناخن ها کاهش دهد و آن ها را ضعیف تر کند.

با ماساژ ملایم ناخن ها می توان گردش خون را به ناخن ها تسریع کرد و بدین وسیله اثرات دیابت و دیگر موارد را جبران کرد.

حفاظت از کوتیکول ها

کوتیکول ها قطعه های نازک پوستی هستند که از ماتریکس ناخن محافظت می کنند. برش و حذف آن ها می تواند ماتریکس ناخن یا بستر ناخن را در معرض آلودگی قرار دهد و باعث ایجاد عفونت شود.

در عوض، مرطوب نگه داشتن کوتیکول ها را فراموش نکنید.

دقت در مانیکور

برخی سالن های ناخن، منبع عفونت های ناخن هستند. برش و حذف کوتیکول ها با ابزار آلوده می تواند که اجازه دهد باکتری ها به تخت ناخن وارد شوند و آن ها را تضعیف کنند.

ابزار های شخصی خود را به سالن ناخن ببرید و از شهرت سالن اطمینان حاصل کنید. اگر جایی صدمه دید، از تکنسین بخواهید که دست نگهدارد. مانیکور نباید دردناک باشد.

اجتناب از لاک پاک کن های سخت

لاک پاک کن استون میتواند ناخن ها را خشک و تضعیف کند. اجتناب از استفاده از آن و بکار بردن روش های دیگر بدون استون می تواند به سلامت ناخن کمک کند.

اگر استون تنها گزینه باشد، از قرار دادن ناخن ها درون استون اجتناب کنید و در عوض، با لاک پاک کن آن ها را مالش دهید، سپس دست ها را کاملا شسته و مرطوب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.